Google+ Badge

Freitag, 19. Februar 2016

ŞEHZADE BAYEZİD VE SEVGİLİSİ

Mahfiruz Sultan'ın ikinci oğlu Şehzade Bayezid babasının 1617 yılında ölmesinden ve ağabeyi II.Osman'ın katledilmesinden sonra çok zor günler geçirdi. Topkapı Sarayı'nın ayrı bir bölümünde küçük kardeşi Şehzade Süleyman'la beraber yaşıyordu. 

Şimşirliğe kapatılan Şehzadelerin kendi Haremleri yoktur ve çocuk sahibi olmaları yasaklanmıştır. Bu yüzden hizmetlerinde Hadım Ağalardan hariç başka hizmetkarları yoktu. Ama Venedik elçisi Pietro Foscarini 1632 yılında:
(...) Bayezid'in sevdiği bir kız varmış, ama Sultan kardeşinin karısını sarayda istememiş, bu kadın şimdi güzel bir ev de Galata'da oturuyor (...) yazmış.

Fransız Elçisi Henry de Gournay 1635 yılında:
(...) Öldürülen Osman'ın aynı anneden olan kardeşleri Bayezid ve Süleyman çok iyi korunan bir Saray'da yaşıyorlar. Bayezid'in karısı Gürcü kadında saray'da değil hizmetçileriyle şehirde oturuyor (...)

Şehzade Bayezid'in evlenmesi gerçekten çok enteresan ve görünen o ki  IV.Murad bu evlilikten haberdar olunca kardeşinin eşini saray'dan çıkarttırmış. Ama IV.Murad yengesinin refah içinde yaşamasınıda temin etmiş, herhalde kardeşine karşı olan sevgi ve saygısından kaynaklanıyor bu.

Zaten Şehzade Bayezid'in hayatı çok serüvenlidir ve Avrupa Şairlerini bile etkilemiştir.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen