Google+ Badge

Donnerstag, 25. Februar 2016

MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM DİZİSİNE PROTESTO!

TV de yayımlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Mahfiruz Sultan karakteri bir ihtilal sırasında öldürüldüğünü gösterip diziden çıkarıldı. Biz buna çok üzüldük. Tarihi gerçeklere aykırı olarak Mahfiruz Sultan karakterini diziden çıkartmalarına bir anlam veremiyoruz. Neden böyle saçma bir  senaryo kurgulandı? Amaç nedir?

Bu dizinin tarih danışmanları Erhan Afyoncu, Günhan Börekçi ve Deniz Esemenli neden senaryoya itiraz etmediler? Niçin bu büyük hataya mani olmadılar? Diziden maddi manevi faydalanmak için tarihi gerçekleri kafalarına göre değiştiriyorlar.

Fahriye Sultan karakterini de çok hatalı şekilde diziden çıkartmışlardı. Gerçeklere aykırı şekilde devam eden dizinin sonu gelmek üzere. Aslında biz bu diziye destek vermek istiyorduk, bunun için Almanya'da yayımlanan Mahidevran Sultan Biyografisiyle Gazetelere de diziyi desteklediğimizi beyan edecektik. Tabii şimdi tam aksi gerçekleşecek.

Dizinin senaristleri Yılmaz Şahin ve Nükhet Bıçakçı'yı, aynı şekilde dizinin sözde tarih danışmanları Erhan Afyoncu, Günhan Börekçi ve Deniz Esemenli'yi şiddetle kınıyoruz!

Buradan bütün Çerkes ve Kafkasyalılara sesleniyoruz, bu diziyi izlemeyiniz ve milletimize yapılan ağır hakaretleri desteklemeyiniz.

İleride II.Osman'ın manevi annesi olarak gösterilecek Rum asıllı Kösem Sultan'ı bu şekilde yüceltmek istiyorlar. Amaçları Müslüman olan Çerkesleri yok saymaktadır. Osmanlı tarihine karşı yürütülen bu Karalama Kampanyasına diziyi izleyerek destek vermeyin. Mani olun. Mahfiruz Sultan'ı sahipsiz zannetmesinler. 

Çerkes/Kafkasya ve Osmanlı karşıtı Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisini protesto ediyoruz.

1 Kommentar:

  1. Kesinlikle söylediklerinize katılıyorum.Diziden alelade bir karakter gibi çıkartılan ve daima arka plana atılan Mahfiruz Hadice Sultan dizideki saçma senaryonun aksine oğlunun tahta çıkışını görmüş 2 yıl kadar Valide Sultanlık yapıp vefat etmiştir.Timur Savcı ve ekibinin eski yanlışları düzelteceğine habire daha beter hatalar ve şuursuzluklar yapmaya devam etmektedir.Bu noktadan sonra yetkililerin ve Tims'in atıcağı en mantıklı adım daha fazla rezil olmadan diziyi yayından kaldırmaktır.

    AntwortenLöschen