Google+ Badge

Freitag, 20. November 2015

MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM DİZİSİ'NİN ÇERKES VE ABHAZLARA HAKARETİ

Muhteşem Yüzyıl dizisinde ki karakterlerden biri Halime Sultan'dır. Dizi başladığından buyana Halime Sultan >Büyücü< gibi gösteriliyor. Tarihteki gerçek Halime Sultan, bilindiği gibi aslen Abhaz'dı ve Lakerba ailesine mensuptu. Dünki bölümde de I.Ahmet, Halime Sultan'a zorbalık etti ve hatta Şahin Giray karakteri yüzüne tokat bile attı.

Halime Sultan'ın büyücü gibi gösterilmesi ve aşağılanması bütün Çerkes ve Abhazlara bir göndermedir. Bu dizi yapımcılarının Kafkasyalılardan ne kadar nefret ettiklerini ap açık gösteriyor.
Dizide aşağılanan aslında bütün Çerkesler ve Abhazlardır. Utanmadan sıkılmadan cümle alemin önünde bize hakaret ediyorlar.

Aynı şekilde aslında Çerkes-Kabardey prensesi olan Mahfiruz Sultan'ın adii bir Rum gibi gösterilmesi ve dünki bölümde ki sözleriyle ailesini hatırlamaması ve Harem Kalfaları tarafından kendisine basit bir hizmetçi gibi muamele edilmesi bütün Çerkeslere ağır bir hakarettir.

Burdan bütün Çerkes ve Abhazlara sesleniyorum. Gözlerinizi açında, size, geçmişinize, kültürünüze, ailelerinize nasıl hakaret edildiğini görün!

Kommentare:

 1. Biraz abartı bir yorum olmus, art niyetli oldugunu sanmiyorum yapimci ve senaristin..

  AntwortenLöschen
 2. Bu dizinin adi kosem bu yuzden mahfiruz hallimr handan veya bir baskasi pek on planda degil farkindaydaniz bir gun mahfiruz sultan dizisi cekilirse o zaman o basrol oynar merak etmeyin. Bu kadar irkci olmayin ne olur ulkemizi insanimizi bolen bizleriz aslinda bizi bolen baskasi degil.

  AntwortenLöschen
 3. Bu yazınız çok abartılı hatta ırkçılık kokuyor ne demek "adi Rum gibi gösteriliyor". Umarım bu cümlenizi art niyetli etmedniz.. Biz diziyi izlerken hiç kimseye adi Rum adi rus adi Çerkes gözüyle bakmıyoruz

  AntwortenLöschen
 4. Bu yazınız çok abartılı hatta ırkçılık kokuyor ne demek "adi Rum gibi gösteriliyor". Umarım bu cümlenizi art niyetli etmedniz.. Biz diziyi izlerken hiç kimseye adi Rum adi rus adi Çerkes gözüyle bakmıyoruz

  AntwortenLöschen