Google+ Badge

Dienstag, 17. November 2015

KÖSEM SULTAN DİZİSİNE KARŞI DAVA

34. Uluslararası Kitap Fuarına katılan ve Sultan II. Abdülhamit'in soyundan gelen Sn. Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Kösem Sultan Dizisine karşı dava açacaklarını belirtti. 

Sayın Osmanoğlu, sizi çok iyi anlıyor ve davanızıda destekliyoruz. Umarız başarılı olursunuz. 

Ayrıca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Sakarya İl Müdürlüğünce Çınaraltı Gençlik Söyleşileri Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve Tarihçi Yazar Sn. Yavuz Bahadıroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Tarihe Yazılanlar isimli programda, Kösem Sultan Dizisini eleştirdi. Söyledikleriyle bizde hemfikiriz.

1 Kommentar:

  1. Dizi de olması gerekenlerden biri de Mahpeyker Kösem Sultanın uzunca bir müddet Mahfiruz Sultanın Şehzade Osman hazretlerini dünyaya getirmesinden uzunca bir müddet sonra Şehzade Mehmed'i kazanması ve ondan evvel de üç adet kız evlad dünyaya getirmesi gerekirdi. Dizinin bölümler arası rehavetini önleyip kısa zamanda reytinglerini diri tutmak maksadı ile bu silsileyide birçokları gibi bozmuş Şehzade Mehmed'i evvel göstermişlerdir. Hem sultanların kökenleri hem paşaların künye ve görevleri hem de saray mensuplarının çarpık bir biçimde anlatıldığı yetmiyormuş kronolojik dezenformasyon da var... Halbuki manuple edilen bilgiler yerine nakledilen hakikatler ve olması icab eden geçmiş kronikler üzerinden yola çıkılmış olsa; hal-i hazırda harem,saray ve devlet çevresinde ve sancaklar ve eyaletlerde Murad Han- ı Rabi'ye değin büyük bir fetretin olduğu heyecan verici bir devirdir. Uydurma karakterler ve çarpıtılmış haikatler yerine daha iyi işler çıkarılabilirdi. Kostüm ve mekan sorunsalı hayli güzel çözülmüş teknik imkanlar fevkalede iken neden berbat bir iş çıkarırlar anlamak çok güç. Yutturabileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar oyuncu seçimine kadar bir sürü aksaklık var ve halkın uzman olmayan kısmı dahi bu durumun farkında.
    Şikayet ortamı sağladığınız için teşekkürler.
    Kahraman Aydoğan Kalyoncu

    AntwortenLöschen