Montag, 30. November 2015

FAHRİYE SULTAN KİMDİR?

Fahriye Sultan, III.Murad'ın kızıdır. Annesi bilinmiyor. 

Fahriye Sultan, Tarihçi Agafangel Krimski'ye göre 1593 senesinde, Josef Matuz'a göre 1595, Yılmaz Öztuna'ya göre de 1594 civarında dünyaya geldiği belirtilir.

Fahriye Sultan'ın Mehmet Giray ile aşk yaşadığı söz konusu dahi edilemez. Öyle birşey olmazı imkansız, çünki Mehmet Giray Yedikule Zindanlarında mahkumdu. Nerede Fahriye Sultan'ı görüpte aşık olacaktı? 

Agafangel Krimski Fahriye Sultan için şunu yazmış:

(...) I.Ahmet artık evlilik yaşlarına gelmiş genç halaları Mihrimah, Fahriye, Mihriban ve Rukiye Sultanları 1613 senesinde aynı gün evlendirdi. En gençleri olan Mihriban Sultan evlendiğinde 17 yaşındaydı (...)

Fahriye Sultan yeğeni I.Ahmet'in emriyle 21.2.1613 tarihinde Çukadar Ahmet Paşa ile evlendirildi. Ama Ahmet Paşa 1618 yılında öldü. Ahmet Paşa'nın ölümünden bir sene sonra Sofu Bayram Paşa ile evlenmek zorunda kaldı. Sofu Bayram Paşa 1627 yılında öldü. Fahriye Sultan ikinci eşinin ölümünden sonra tekrar evlenmedi ve dul olarak yaşadı. 

Celal Temrukoğlu'nun notlarından:

(...) Fahriye Sultan kendi Sarayında 1656 yılında vefat etti ve babası III.Murat'ın Türbesine defn edildi (...) Fahriye Sultan'ın Bayram Paşa'dan olan oğlu Mehmet Çelebi Edirne de ikamet etmiştir. Kızı Tacimelek Hatun Bostanzadelere gelin gitti (...)

Kommentare:

 1. Der Kommentar wurde von einem Blog-Administrator entfernt.

  AntwortenLöschen
 2. iyde fahriye sultan derviş paşayla evlenmişti. oğluda yoktu

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Yukarıdakiler bilgiler tarihi dökümanlardandır. Merhum Yılmaz Öztuna Fahriye Sultan'ın eşleri arasında Derviş Paşa'yı listelemiyor. Elçi raporlarındada yazmıyor. Fahriye Sultan'ın nesli günümüze ulaşmıştır. Onların verdiği bilgilerde oğlu var. Bu konuları detaylıca araştırmak lazım. Özellikle Padişah Kızları hakkında ne yazıkki fazla araştırma bulunmuyor. Saygılar.

   Löschen
 3. Hmm... Fahriye Sultan'nın Annesi Safiye Sultanmıdır Ayrica Googlede Neslini Bulabilirmiyiz Yani Onlarla İlgili Bilgiler?
  Saygılar

  AntwortenLöschen