Google+ Badge

Donnerstag, 17. September 2015

PERİHAN HATUN OLAYI

Tarihe Perihan Hatun Vakası diye geçen olayı kimi tarihciler red ederken kimileride Osmanlı Tarihi'nin en kara ve fütursuz hadiselerinden biri olarak savunurlar.
Bu olay, Sultan I. İbrahim'in ne derece kadın düşkünü olduğu ve aklii dengesinin yerinde olmadığının en kuvvetli delilidir.
Merhum dedemin notlarından aynen aktarıyorum:

(...) 1647 senesinde Saray'da fevkalade bir hadise zuhur etti. Sultan İbrahim'in vezirlerinden olan Sivas Beylerbeyi Abaza İbşir Mustafa Paşa'nın muazzam bir düğün ile Gürcü prensi Magril (Mawril) Han'ın büyük kerimesi Prenses Perihan Hatun ile evlendiği bütün devlette işitildi. Saray'da bile bu kadın'ın adeta mest-i alem olduğu söyleniyordu. Nihayet lakırdıları İbrahim de işitti ve derhal Perihan Hatun'un Saraya getirilmesini istedi. Emri ferman ile İbşir Mustafa Paşa'ya haber yollatıp nikahlı zevcesini kendi haremine dahil edileceğini buyurdu, hatta Sivas'a vezirlerini gönderip Perihan Hatun'u vakit kaybetmeden getirilmesini emretti. İbşir Mustafa Paşa bu edepsiz haberi alınca, katii suretle zevcesini Deli Padişah'a peşkeş çekmeyeceğini söyledi ve karısını göndermedi. Fakat Hükümdarı hiddetlendirmemek için henüz gencecik yaşta bulunan baldızı Cihan Hatun'u Saray'a gönderdi. Vezirler bu kızı İbrahim'e takdim ettiklerinde evvela padişah biraz bozuldu, ama bir müddet sonra güzel kıza hayran kaldı ve Perihan Hatun'u unuttu. Derhal Cihan  Hatun'a hususi daire hazırlattırıp Gözdesi yaptı. İbrahim bu hatunu >Şeker gibi tatlı kadınım, bol Şekerli dilber-i ranam< diye seviyordu. Bu suretle Cihan Hatun'a Şekerbolu adını taktı. (...) Kısa zamanda Şekerbolu Hatun padişahın en gözde cariyesi oldu ve Saray'da adeta bir kraliçe gibi hüküm sürdü. Kendisine en güzel elbiseler, en pahalı mücevherler alındı ve devletin her bir yerinden emlaklar verildi. Üstüne üstelik iki tane de çocuk doğurunca iyice şimarmaya başladı. Kösem ile arasıda açıldı. Etrafındakilere tepeden bakmaya başladı ve her defasında >Ben sizin gibi cariye değilim, ben Mawril Han'ın kızıyım< diye böbürleniyordu. Lakin Sultan İbrahim tahttan indirilip katledilince başa geçen Turhan Sultan bu kadını ve diğer ortaklarıyla beraber Eski Saraya gönderdi (...) Şekerbolu Hatun geri kalan ömrünü sessizlik içinde Eski Sarayda tamamladı (...)

Kommentare:

 1. Were Hatice Turhan, Saliha Dilaşub and Şivekar cristian ladies. Were the Muhasibe's ibrahim's wives. Please write the parentage of all the wives of Sultan Ibrahim.

  AntwortenLöschen
 2. why aren't you answering?????

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Good day, thank you for your message. I have only the information about the wives of Sultan Suleiman, Ahmet I, Mustafa I, Mehmet III., IV., İbrahim Mehmet I.

   Löschen

 3. Were Hatice Turhan, Saliha Dilaşub and Şivekar cristian ladies. Were the Muhasibe's ibrahim's wives. Please write the parentage of all the wives of Sultan Ibrahim. Please post all the information about the wives of the sultans you know about. I would be very thankful.

  AntwortenLöschen
 4. Hello! Why aren't you answering?????

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. Turhan and Şivekar were born Christian, but Dilaşub came as a Muslim to the world because her father was a Muslim before.

   Löschen
 5. Were the Muhasibe's ibrahim's wives. Please write the parentage of all the wives of Sultan Ibrahim. Please post all the information about the wives of the sultans you know about. I would be very thankful.

  AntwortenLöschen
  Antworten
  1. No the muhasibes were not his wives. they were palace ladies who served the sultan. Actually had the Sultans no intimate relationship with the muhasibes but Ibrahim slept with almost all women in the harem, because he was crazy.

   Löschen
 6. Please post the complete parentage and origins of the wives of the sultans you know about. It would be very thankful.

  AntwortenLöschen