Google+ Badge

Dienstag, 15. September 2015

MAHFİRUZ SULTAN GÖRÜNÜŞÜ

Merhum dedemin notlarından Mahfiruz Sultan'ın görünüşü:

(...) Hanedan'ın en güzel kadınlarından olan merhume halamız Mahi-Firuze bütün Sarayı nezaketi, hoşgörüsü ve adaleti ile mest ediyordu. Vaktiyle halası Servazat Hatun tarafından Çerkezistan'dan Saraya alınan ve hususi tahsil ve terbiye edilen bu dilber çerkez kızı, aynı milletten olan Handan Sultan'ın nazarı dikkatini celb etmişti. Lakin o sırada hala hayatta bulunan büyük Valide Safiye Sultan zaten kendi Hasekilik devrinden Çerkezler ile pek anlaşamadığından torunu için Venedikli yahut Balkan kökenli bir kızın Haremi olmasını istiyordu. Fakat Handan Sultan kayınvalidesinin hükmünü sınırlamak maksadı ile Mahi-Firuze'yi oğlu Sultan I. Ahmet'in zevcesi olması için hazırlıyordu. (...) Nihayet vakit tamam oluncada güzel Çerkez prensesi henüz gencecik padişahın huzuruna çıkarıldı. Sultan I. Ahmet bu dilbere ilk bakışta aşık oldu ve Handan Sultan'ın tertibatı ile kısa müddet sonra Saray İmamının huzurunda, biri Boşnak ve biri Çerkez olmak sureti ile Enderunlu Ağalar vekil tayin edildiler ve şahit olarak iki Harem Ağası ve iki Saray Muhasibi de hazır bulundular. Bu suretle Nikah akdi muhafaza edilen vesikelera nazaran hicri 1011 senesi, Recep ayının 10'nunda cereyan etti. (...) Bu nikahtan sonra Safiye Sultan pek hiddetlendi ve gelini Handan Sultan'a bir ders vermek için o sırada Saraya takdim edilen Kösem'i derhal Padişah'a sundu (...) Çerkez prensesi uzun boylu, beline kadar inen kumral saçı, mavi-yeşil renkli gözü, pamuk gibi beyaz teni ile cümle alemi kendine hayran bırakıyordu. Bu afeti devran prensese I. Ahmet ömrü müddetince bağlı kaldı. Başka kadınlar almasına rağmen bu ilk zevcesini daima hoş tuttu ve saygıda kusur etmedi. (...) Dört şehzade validesi olan Mahi-Firuze, Safiye Sultan'ın Eski Saraya gönderilmesi ve Handan Sultan'ın vefatından sonra Sarayın başı oldu ve adeta bir Melike gibi hüküm sürdü. Ortağı Kösem ise daima bu Çerkez prensesin gölgesinde kaldı. Diğer ortağı Boşnak asilzadesi ve Hüseyin Paşa'nın kızı Fatma Haseki padişah'ın ilk zevcesine ve baş hasekisine her daim saygı gösterdi (...)

Kommentare:

  1. melike hanım daha öncede belirttim eğer vikipedi Türkçe sayfasında elinizdeki kaynaklarla sultan halalarınız hakkında düzeltmeler yaparsanız daha faydalı olacaktır.

    AntwortenLöschen
    Antworten
    1. Yazınız için çok teşekkür ederim. Lakin biz düzeltmiştik, fakat tekrar değiştirildi. Zaten Vikipediyi kaynak almak doğru değil. Daha öncede yazdığım gibi hiçbir Akademisyen tarafından ciddiye alınmıyor. Elbette bazı bilgiler doğrudur ama herkes aklına geleni yazdığından güvenilir değil. Saygılarımla

      Löschen